روبوکاپ

روبوکاپ (RoboCup) عنوان مسابقاتی بین المللی در زمینه دانش روباتیک و هوش مصنوعی است که بصورت سالیانه توسط فدراسیون بین المللی RoboCup برگزار می‌شود. از آنجا که نام RoboCup برگرفته از کلمات «Robot soccer» (مسابقه فوتبال) و«world Cup» (جام جهانی) است، لذا بیجا نیست که آنرا جام جهانی روباتها بنامیم.

هدف روبوکاپ

پیروزی تیم فوتبال روباتهای انسان نما در سال ۲۰۵۰ میلادی در رقابت با برترین تیم فوتبال همان سال (بدیهی است که این یک هدف نمادین بوده و توسعه دانش روباتیک و هوش مصنوعی هدف اصلی این رقابتهاست).

تاریخچه روبوکاپ

ایده برگزاری جام جهانی روباتها برای اولین بار در سال ۱۹۹۲ میلادی توسط پروفسور آلن مک ورث از دانشگاه British Columbia کانادا در مقاله‌ای تحت عنوان روباتهای بینا مطرح شد که این مقاله در سال ۱۹۹۳ در کتابی تحت عنوان «Computer Vision: System, Theory, and Applications» منتشر گردید. در همین زمان گروهی از محققان کشور ژاپن به بررسی امکانپذیری برگزاری مسابقه فوتبال روباتها پرداختند که این بررسی‌ها منجر به تأسیس رقابتهای Robot J-League (که بعد به RoboCup تفییر نام داد) توسط پروفسور مینورو آسادا، یاسو کنیوشی و هیرواکی کیتانو شد. رقابتهای روبوکاپ در سال ۱۹۹۶ بصورت رسمی آغاز بکار کرد. لیست زیر بیانگر تاریخ و محل برگزاری مسابقات روبوکاپ از بدو تأسیس آن می‌باشد.

رشته‌های مسابقات روبوکاپ

* رقابتهای فوتبال
o لیگ شبیه سازی(soccer simulation)
o لیگ روباتهای سایز کوچک(small size)
o لیگ روباتهای سایز متوسط(middle size)
o لیگ روبات‌های چهارپا
o لیگ روبات‌های انسان نما
* رقابتهای امداد و نجات
o لیگ شبیه سازی نجات(rescue simulation)
o لیگ روبات‌های امدادگر
* مسابقات نوجوانان (زیر ۱۸ سال)
o رقابتهای فوتبال
o رقابتهای رقص
o رقابتهای امداد و نجات
o رقابت عمومی
* مسابقات روباتهای خانگی

 

منبع خبر :

http://fa.wikipedia.org/wiki/%D8%B1%D9%88%D8%A8%D9%88%DA%A9%D8%A7%D9%BE