انجمن علمی گروه کامپیوتر

اولین بار نظریه‌ی تاسیس انجمن علمی حدود هفت سال پیش به منظور ایجاد جنبش بیشتر دانشجویان کامپیوتر در مقطع کاردانی مطرح شد. اوایل نام آن کمیته‌ی علمی بود و این تشکل احتیاج به مجوز رسمی نداشت. مسئول این کمیته سرکار خانم مسعودی‌فر مدیر گروه سابق کامپیوتر بودند، از فعالیت‌های آن می‌توان به چاپ چند شماره نشریه و برگزاری کلاس‌های تقویتی کامپیوتر اشاره نمود.

ولی متأسفانه کمیته‌ی علمی در ابتدای کار خوب پیش نرفت و به همین دلیل فعالیت‌هایش به حالت توقف درآمد. و این بیشتر به خاطر بی رغبتی و پی گیر نبودن دانشجویان بود. سال ها فعالیت کمیته ی علمی در حالت سکون قرار داشت تا اینکه حدوداً سال ۱۳۸۴ شروعی نو برای این تشکل تحت نام « انجمن علمی » بود. کارهای اداری و ثبت انجمن به صورت رسمی آغاز شد و برای مشخص شدن اعضای انجمن جلسه ای تشکیل شد . بعد از رای گیری، اعضای هیئت مدیره و منتخبین بازرسی تعیین شدند . که به شرح زیر می باشد:

اعضای هیئت مدیره :جناب آقای مهندس نوروزیان، سرکار خانم مسعودی فر، آقای مهندس علمی سولا ،آقای مهندس نقابی

منتخبین بازرسی : آقای حبیب پور، آقای خسروجردی

بعد از رای گیری و انتخاب اعضا، فرم هایی بین دانشجویان پخش شد . تا از کسانی که تمایل به همکاری در انجمن را دارند، ثبت نام به عمل آید . بعد از تایید این افراد توسط سازمان، طبق اساس نامه ای که پایه ی کار انجمن هاست ، انجمن کامپیوتر نیز کار خود را به صورت رسمی آغاز کرد .


از سال ۱۳۸۴ تا سال ۱۳۸۶ متاسفانه فعالیت انجمن رفته رفته کمتر شد ، دانشجویان رغبت زیادی برای مشارکت در کارهای انجمن نداشتند و همان معدود افرادی که تمایل به همکاری داشتند با فارغ التحصیل شدن فعالیت هایشان ناتمام می ماند و جایگزینی برای ادامه دهنده ی کارهایشان نبود . هر چند که توقع بیشتری از دانشجویان رشته ی کامپیوتر می شد ولی یا گروهی شکل نمی گرفت و اگر هم گروه یا تیمی تشکیل می شد، اعضا آن خیلی زود خسته می شدند و کار را رها می کردند . این وضع ادامه داشت تا اینکه سال ۱۳۸۶ به خاطر تلاش های بی وقفه ی جناب آقای مهندس نوروزیان، آقای مهندس حمید عبداللهی انجمن دوباره خود را مطرح ساخت .

از آذرماه سال ۱۳۸۶ فعالیت تیم ها با پیگیری های موثرآقای مهندس عبداللهی شروع شد. اولین تیم مطرح شده تیم رباتیک (Xeon) بود . پس از آن تیم نشریه ی دنیای مجازی و تیم برنامه نویسی ACM شکل گرفت .

ACM:این واژه مخفف عبارت Association For computing Machinery است و نام اولین انجمن علمی است (در واقع یک انجمن علمی است که برای علوم کامپیوتر به وجود آمد )، این انجمن در سال ۱۹۴۷ تاسیس شد و به همین علت است که در نام آن از کلمه ی Machinery استفاده شده است .

تیم برنامه نویسی ACM در دی ماه ۱۳۸۶ با حضور ۸ نفر از دانشجویان فعالیت خود را شروع کرد . این تیم مدت دو ماه فعالیت هایش را ادامه داد ولی متاسفانه پیگیری بیشتری صورت نگرفت و تیم منحل شد.

اعضاء موقت این تیم ؛ احمد خاکسار ، محمد شهابی پور و …

تیم رباتیک( Xeon ):

فعالیت این تیم از آذرماه سال ۱۳۸۶ شروع شد . تعداد افرادی که در ابتدای شروع کار با این تیم همراه شدند و در جلساتی که تشکیل شد حضور داشتند، حدود ۳۰ نفر بود (آقایان محمد رضا شورابی ، احمد خاکسار ، احسان جمال سرایانی ، علی اکبر جزندری ، رضا حسن پور ، یاسین یاری ، ابوالقاسم امیری ، محمد حسن آبادی ، قدیر بهتری ، سید امیر شاداب ، رضا توحیدی ، امین شه بخش – خانم نجمه هدایتی) ، ولی نهایتاً در بهمن ۸۶، تعداد تثبیت شده ی افراد این تیم به ۵ نفر رسید (قدیر بهتری ، سید امیر شاداب ، احمد خاکسار ، یاسین یاری ، محمد حسین آبادی) . بعد از آن حدود ۴ جلسه ی آموزشی برای این تیم به کمک دانشجویان رشته ی برق برگزار شد . البته ناگفته نماند که این تیم قبلاً در مسابقات کشوری مقام آورده بود . فیلم ها و عکس هایی نیز از این مسابقات برای دانشجویان و علاقه مندان بایگانی شده است.

مکانی که برای فعالیت این تیم در نظر گرفته شد پروژه ی برق و کارگاه مدار منطقی بود که در اسفندماه ۱۳۸۶ مشخص شد. بعد از تعیین مکان، کار تهیه ی قطعات شروع شد و قطعات مورد نیاز تا ۱۵ اسفندماه به دست اعضا رسید و از آن زمان تا ۲۸ اسفند، اعضا کار ساخت ربات را به اتمام رساندند و در همان روز ربات نیز تست شد.

شروع کار مجدد تیم برای آمادگی در مسابقات و همچنین تست مجدد ربات، برای رفع مشکلات احتمالی، در ۱۵ فروردین ماه بود . و بالاخره این تیم با تکمیل و تست ربات خود در روزهای ۵ و ۶ اردیبهشت، طی سفری دو روزه به مسابقات بابل اعزام شد.

هزینه ی سفر با پیگیری انجمن توسط دانشگاه پرداخت شد. مسابقات تعقیب خط در سطح کشور با میزبانی بابل آغاز به کار کرد . که متاسفانه تیم زئون به دلیل مشکل در ربات نتوانست مقامی کسب کند . بعد از پایان این دوره از مسابقات جلسه ای با کل اعضا انجمن تشکیل شد. که این جلسات مختص نقد و بررسی مشکلات این تیم بود . ناگفته نماند همزمان با برگزاری این مسابقات تیم دوم رباتیک با نام بایت در حال تشکیل شدن بود . تیم زئون از خردادماه ۸۷ برای شرکت مجدد در مسابقات رباتیک با میزبانی سبزوار تغییر و تحولی در اعضا و ربات خود به عمل آورد.

در اردیبهشت ۱۳۸۷ تیم جدید رباتیک با نام بایت (Byte) با ۵ نفر عضو اصلی تشکیل شد . مجدداً از تیرماه ۱۳۸۷ فعالیت جدی دو تیم زئون (اعضاء جدید ؛ آقایان حسن نیک رفتار ، وحید ابراهیم دخت ، ایمان بابایی پور ، بهروز براتی ، محسن فرزانه) و بایت (اعضاء ؛ محمد مهدی علیمیرزایی ، سید محمد سید مرادی ، داوود بهرام ، رامین قره چه داغی ، وحید رضا خسروآبادی) برای شرکت در مسابقات کشوری موش های هوشمند با میزبانی واحد سبزوار آغاز شد . درخواست خرید قطعات برای دو تیم با تلاش انجمن و مدیر پروژه در مدت زمان دو هفته با تایید معاونت پژوهش، همکاری کارپرداز و همراهی یکی از دانشجویان الکترونیک در مشهد انجام شد. با تلاش شبانه روزی و پشتکار جدی اعضا و همچنین مراجعه به پروژه ی برق، طراحی و بستن مدارات الکترونیک صورت گرفت، که در نهایت منجر به آماده سازی ربات تعقیب خط ویژه توسط تیم بایت و زئون شد . به علت فشردگی کار دو تیم و کمبود زمان، امور ثبت نام تیم ها در این دوره از مسابقات به تاخیر افتاد .

ولی با پیگیری های انجمن، پروژه و همکاری بی دریغ دبیر مسابقات، آقای دکتر سلطانی و رئیس مسابقات آقای دکتر امیر احمدی ثبت نام انجام شد .

ده روز قبل از شروع این دوره از مسابقات خوشبختانه با پیگیری یکی از دانشجویان، تیم سوم رباتیک با نام ربوکام تشکیل و ثبت نام این تیم صورت گرفت (اعضاء ؛ مجتبی فرزانه ، سید محمد سید مرادی ، سارا میانجی با استاد راهنما خانم مهندس دشتی) و با ساخت ربات تیرانداز آماده ی شرکت در این دوره از مسابقات شد. بعد از آنکه حدود ۷۰ درصد از کار ساخت ربات انجام گرفت . برای حصول اطمینان بیشتر معاونت پژوهش واحد سبزوار، ربات ساخته شده از مشهد به سبزوار آورده شد.

نتایج این دوره از مسابقات برای سه تیم حاضر ( زئون ، ربوکام ، بایت ) به شرح زیر است :

تیم ربوکام : مقام ششم

تیم بایت : مقام بیست و دوم

تیم زئون : چون تعقیب خط ویژه در چند مرحله ی مسابقه انجام شد، متاسفانه این تیم به مرحله ی فینال مسابقات راه نیافت.

بعد از مسابقات جلساتی توسط انجمن، با تیم های رباتیک برای نظرخواهی، رفع مشکلات و ایرادهای احتمالی تشکیل شد، که خوشبختانه نتایج فکری حاصله از جلسات، تاثیر بهتری رابرای ادامه ی کار روی اعضای تیم ها داشته است و این تیم ها برای شرکت در مسابقات آتی در حال آماده شدن و ساخت ربات هستند.

در میزبانی مسابقات رباتیک آقای مهندس عبداللهی دبیر انفورماتیک و عضو کمیته ی داوران رشته ی میکروماوس و همچنین طراح مهر این دوره از مسابقات و مشاور گرافیک دانشجویان بودند. تعدادی از کارشناسان و استادان دروس عملی نیز جزو داوران این دوره از مسابقات بودند .

تیم نشریه ی دنیای مجازی

در اواسط آذرماه ۱۳۸۶ چند تن از اعضا گروه ورودی مهر ۸۵، تصمیم به تشکیل نشریه ای تحت عنوان دنیای مجازی، با توجه به اینکه سابقاً گروه کامپیوتر نشریه ای تخصصی داشته که در حال حاضر فعال نیست، قرار بر این شد تا روند کار نشریه ی جدید ادامه ای بر کار نشریه ی سابق باشد .

چندی بعد با تحقیق و واقف شدن به این موضوع که صاحب امتیاز حقیقی است و صاحب امتیاز گروه نیست و با توجه به مشکلات حقوقی، اعضا تیم تصمیم گرفتند، نشریه ای را راه اندازی کنند پس از چند دیدار و تحقیق در مورد به ثبت رساندن این نشریه و مذاکراتی که با معاونت پژوهش انجام شد و رای بر این شد که مجوز نشریه به اسم یکی از اعضا گرفته شود و برای اینکه بعد از فارغ التحصیلی گروه روند کار متوقف نشود ، صاحب امتیاز گروه کامپیوتر باشد، ولی متاسفانه با پایان یافتن ترم تحصیلی فعالیت ما ناتمام ماند .

با شروع شدن ترم بهمن ماه سال ۱۳۸۶ روند حقوقی کار ادامه یافت و پس از طی مراحل مختلف، نشریه به صورت رسمی کار خود را در تاریخ ۱۵ اسفندماه ۱۳۸۷ با گرفتن مجوزی که توسط شورای فرهنگی دانشگاه صادر شده بود آغاز کرد.

پس از جلسه ای غیر رسمی جمعی از دوستان که قول همراهی نشریه را داده بودند گرد هم آمدند و پس از تعیین اهداف و سمت ها حضور گروه را در دانشگاه اعلام نمودند.

اهداف نشریه به صورت زیر تعیین و تعریف شد:

۱-آشنایی هر چه بیشتر دانشجویان، با اساتید محترم دانشگاه برای بالا بردن سطح کیفیت آموزش

۲-برانگیخته شدن حس کنکاش و پژوهش در زمینه ی شکوفا شدن استعدادهای بالقوه دانشجویی

۳-به روز رسانی اطلاعات دانشجویان، در زمینه ی رشته ی تخصصی کامپیوتر

۴-ایجاد حس تعامل و تعاون در زمینه ی همکاری های گروهی

هم چنین وظایف و اعضا گروه در ابتدا به شرح زیر بود:

۱-مدیر مسئول : جمال الدین جهان پناه

۲-سردبیر : امیر فخرایی مقدم

۳-گرافیک : محمد پورفائز

۴-سایت : حمید خاوری

۵-پژوهش : وحید جعفری

۶-اینترنت : امید رستمی

۷-تبلیغات : داوود بهرام

۸-صفحه آرا : حسین سلطانی – علی حسین زاده

در ابتدا اعضا گروه ۹ نفر بودند، تعداد اعضا برای شروع کار خوب بود ولی برای گروه نشریه

نیاز به افراد بیشتری احساس می شد، مثل همیشه راهنمایی ها و کمک های جناب آقای عبداللهی مشکل را حل نمود و ایشان نظریه ی جلسه ی فراخوان انجمن علمی را دادند . با رزرو سالن آمفی تئاتر ساختمان ۱۰۶ مقدمات این امر را کاملاً فراهم نمودند.

جلسه ی فراخوان همراه با سایر تیم های انجمن علمی ( تیم رباتیک زئون و برنامه نویسی ACM ) برگزار شد .

هدف از این جلسه، معرفی نشریه به اعضا گروه کامپیوتر و جذب اعضا جدید بود، و به همین خاطر فرم هایی بین افراد حاضر در فراخوان پخش شد.

گروه با استقبال کم نظیری مواجه شد و در بین تیم ها، بیشترین داوطلب را جذب نمود .

۲۵ نفر برای ثبت نام در نشریه نام نویسی کردند که در این بین با توجه به نیاز به تایپیست و ویراستار و توانایی های دو تن از متقاضیان که پیگیر بودند و ثبت نام اینترنتی را هم انجام داده بودند، انتخاب شدند که به شرح زیر اعلام می شوند :

۱- خانم سارا کلاته سیفری

۲- خانم اکرم مفرح

تمام بخش ها تکمیل شد و کار طراحی صفحات و جمع آوری مطالب و تحقیق و سایر کارهای نشریه آغاز شد و کارهای انجام شده ی هر بخش، به صورت رسمی در جلسه ای که هر هفته دایر بود، به سایر اعضا گزارش می شد، و مسائل و مشکلات به شور گذاشته و تمامی تصمیمات توسط اعضا حاضر در جلسه گرفه می شد .

در فروردین ماه مطالب آماده و صفحات طراحی شده بودند.

صفحات آماده به معاونت پژوهشی داده شد، بعد از مذاکراتی که با معاونت پژوهشی صورت گرفت، قرار بر این شد که نشریه به صورت تمام رنگی چاپ شود .

بعد از سه هفته که خبری از چاپ نشریه نشد، گروه تصمیم گرفت که نشریه به صورت مستقل عمل کند و با جمع آوری تبلیغات هزینه ی نشریه با جلد گلاسه ی رنگی و صفحات سیاه و سفید فراهم شود.

چند تن از اعضا با توجه به اینکه محل سکونتشان شهر مشهد بود و از لحاظ چاپ این شهر شرایط بهتری داشت و نرخ های آن معقول تر بود، نشریه را با کم ترین هزینه و بهترین کیفیت و تیتراژ ۱۰۰ نسخه به چاپ رساندند.

دانشگاه ۳۰ شماره از نشریه را گرفت و با توجه به قانون نشریات دانشگاهی، برای کمک به نشریه مبلغی را پرداخت نمود.

در تاریخ ۲۵ اردیبهشت ماه ۱۳۸۷ با اخذ مجوز فروش، ۷۰ شماره ی باقیمانده به فروش رسید و اولین شماره ی نشریه ی دنیای مجازی با موفقیت به پایان رسید.

با توجه به تجربیات کسب شده، فصل جدیدی تصویب شد و اعضای جدیدی نیز جذب شدند که به شرح زیر اعلام می شوند:

۱-خانم نسرین نقابی

۲-خانم زهرا هویدا منش

۳-خانم ستاره شمس

کار برای شماره ی بعد اغاز و تمامی امور آن انجام شد، ولی متاسفانه با توجه به اینکه پایان ترم و فصل تابستان بود، شماره ی دوم ناتمام ماند .

با شروع ترم مهر ۱۳۸۷ تغییراتی در کادر فنی گروه ایجاد شد، با توجه به امتنا آقای حمید خاوری، مسئول اینترنت جایگزین او شد و وظایف اینترنت به پژوهش واگذار شد، همچنین اعضا جدید به سمت های زیر منصوب شدند .

گرافیک : خانم نسرین نقابی

مصاحبه با استاد : خانم زهرا هویدامنش

مترجم :خانم ستاره شمس

هم چنین با توجه به نیاز گروه پژوهش و اولویت این قسمت آقای علی حسین زاده ، سمت خود را تغییر دادند و به گروه پژوهش پیوستند.

در خاتمه لازم به ذکر است که در ترم جاری ( مهرماه ۱۳۸۷ ) اعضا تیم به صورت فشرده کارها را انجام می دهند تا در اواسط آبان ماه شماره ی بعدی در دسترس دانشجویان قرار گیرد .

هدف انجمن در سال های آتی :

موضوع کلی برای فعالیت بیشتر و حرکات نو از سمت انجمن علمی، بدین صورت است که یک مرکز تحقیقاتی با عنوان « مرکز رشد علم و فناوری » با همکاری کل تیم های زیر نظر انجمن به وجود آوریم .

جنبش بیشتر دانشجویان کامپیوتر در دو مقطع کاردانی و کارشناسی

جذب پروژه های خاص و عظیم از سوی دانشجویان و حتی محیط بیرون از دانشگاه ، البته این مسئله برای تکمیل افراد مورد نیاز در حال بررسی است .

وب سایت انجمن علمی کامپیوتر


بازدیدها: 11,046